MasterLawBachelorMBAHealthcareCoursesOnline
Keystone logo
International Max Planck Research School on Cellular Biophysics PH.D. - International Max Planck Research School on Cellular Biophysics
International Max Planck Research School on Cellular Biophysics

PH.D. - International Max Planck Research School on Cellular Biophysics

3 up to 4 Years

Engelsk

Fuldtid

Anmod om ansøgningsfrist

Anmod om den tidligste startdato

Anmod om studieafgift

På campus

* Dette program har ikke studieafgift

Stipendier

Udforsk stipendiemuligheder for at hjælpe med at finansiere dine studier
Læs mere

Introduktion

Et nyt internationalt og struktureret kandidatprogram, der ligger i hjertet af et etableret forskningsmiljø og på en moderne campus!

Vi ønsker at forstå, hvordan kompleks cellulær arkitektur skabes ud fra individuelle molekylære funktioner, der fungerer sammen.

Den International Max Planck Research School on Cellular Biophysics (IMPRS-CBP) er et internationalt ph.d.-uddannelsesprogram, der er vært af Max Planck Institute of Biophysics (MPIBP), Goethe University Frankfurt (GU) og Johannes Gutenberg University Mainz (JGU).

Vi søger at tiltrække studerende med baggrund inden for biovidenskab, der er interesseret i biologisk og biomedicinsk forskning.

Vores program tilbyder træning i koncepter og teknikker til at udforske struktur, funktion og interaktioner mellem makromolekyler, regulering af cellulære processer på det molekylære og genomdækkende niveau samt udvikling af metoder til at afbilde og modellere disse processer. Derudover dækker læseplanen en bred vifte af overførbare færdigheder og inkluderer flertrins karrierevejledning, specifikt rettet mod at forberede vores doktorander på udfordringerne ved en professionel karriere på det globale marked, hvad enten det er i den akademiske verden, industrien eller derover.

Vi rekrutterer nye studerende årligt. Alle studerende deltager i en tre ugers introduktionsuddannelsesblok og i laboratorierotationer. Ved at besøge tre forskellige laboratorier, hver i tre uger, har vores studerende chancen for at finde det laboratorium, der bedst passer til deres interesser. Gennem deres tid på vores skole har studerende mulighed for at udvikle langvarige professionelle netværk i vores forskningsmiljø.

Vi tilbyder:

  • Moderne udstyr til forskning inden for biofysik: Vores deltagende institutions værtsfaciliteter til kryo-EM, røntgenkrystallografi, NMR, massespektrometri og avanceret lysmikroskopi.
  • Et tværfagligt setup: Forskere fra strukturbiologi, cellulærbiologi, neurobiologi, molekylærbiologi og beregningsbiologi arbejder på vores campus med tætte forbindelser til medicinsk skolen.
  • Fremragende rammebetingelser: vi leverer fuldt finansieret Ph.D. stillinger og bistand i alle organisatoriske forhold
  • Muligheden for at opbygge varige netværk: omkring 30 meget engagerede principundersøgere fra de deltagende institutioner udgør vores fakultet.
  • En attraktiv og beboelig region: Frankfurt / Main er et internationalt center for videnskab, økonomi og kultur.
  • En ph.d. samfund: studerende optages en gang om året og deltager sammen i ph.d.-kurser.

Næste ansøgningsrunde

Vores næste ansøgningsrunde starter midten af marts 2021 . Ansøg online indtil 15. maj 2021 via imprs-cbp.mpg.de.

For mere information om vores program og ansøgningsprocessen, besøg vores hjemmeside.

people, scientist, microscope

Indlæggelser

Om skolen

Spørgsmål

Lignende kurser

  • Ph.d. i Fysik / Anvendt Fysik
    • Arlington, USA
  • Ph.d. i kondenseret stoffysik
    • Košice, Slovakiet
  • Ph.d. i flydende termodynamisk teknik
    • Santiago de Compostela, Spanien